Zabawy na deszczowe dni

Za oknem deszcz i nieprzyjemny wiatr? Cóż, jak mawiał klasyk , taki mamy klimat. Na klimat, niestety niewiele można poradzić, poza przeprowadzką oczywiście. Na pewno każdy zna słynną piosenkę pochodzącą z kultowego Kabaretu Starszych Panów o wdzięcznej nazwie „W czasie deszczu dzieci się nudzą”. O tej porze roku te słowa nabierają jakby większej mocy. Spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu wciąż jest bardzo potrzebne, ale czasem może być mocno utrudnione. Zabawki domowe z czasem również mogą przejść w chwilową fazę znudzenia. Co robić w takiej sytuacji? Zwyczajnie, należy urozmaicić dziecku czas spędzony w domu. Jak tego dokonać? Wykazując się zaangażowaniem i budząc pomysłowość własną i dziecka.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku prostych, ale ciekawych zabaw, które mogą rozerwać Ciebie i Twojego malucha. Przedstawione zabawy ponadto rozwiną kreatywność dziecka i pokażą, że świat nie kończy się na bajkach w telewizji czy grach na tabletach. Poza tym, czas spędzony na wspólnej zabawie jest wartością samą w sobie!

Malowanie kamieni. Zbieranie kamieni podczas spacerów czy wyjazdów to jedna z ulubionych zabaw maluchów. Jeśli nie macie jeszcze swojej kolekcji, to szybciutko ją stwórzcie. Kamienie można pomalować farbami lub kredkami woskowymi. Kolorystyka i tematyka jest absolutnie dowolna! Jeśli akurat jesteście na etapie nauki literek bądź cyferek to świetnie! Stwórzcie razem materiały edukacyjne lub kamyczkowy alfabet, którego przygotowanie będzie wyjątkową zabawą dla dziecka, a rodzicowi pozwoli się wyciszyć i zrelaksować.

Teatrzyk cieni. Każde dziecko lubi zabawę w teatrzyk. Tu ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Do tej zabawy potrzebna będzie tylko ściana, lampa i ręce. Ponadto zabawa rozwija zdolności manualne. Przed rozpoczęciem pokaż dziecku jak prawidłowo rozgrzać ręce i palce. Następnie przećwiczcie układanie dłoni w różnych konfiguracjach. Najłatwiejszy do ułożenia jest zajączek. W tej zabawie nieoceniona jest pomoc i zaangażowanie rodzica. Bez tego zabawa może szybko wydać się dziecku po prostu nudna. Stwórzcie wspólnie wyjątkowy scenariusz i własnych bohaterów.

Kółeczko do nauki cyferek. Jeśli dziecko jest na etapie nauki cyferek to znaczy, że ta zabawa jest właśnie dla Was. Potrzebny będzie flamaster, tekturowa kartka i klamerki do bielizny. Z tekturowej kartki należy wyciąć koło, wielkości dużego talerza. Następnie trzeba je podzielić flamastrem na 10 równych części. W każdej części kolejno rysujemy 1,2,3… 10 kropek. Na klamerkach z jednej strony flamastrem zapisujemy cyferki od 1 do 10, a z drugiej rysujemy kropeczki. Zadaniem dziecka jest policzenie i przypięcie klamerki w odpowiedniej części kółeczka.

Eksperymenty. Kto nie chciałby się poczuć jak naukowiec? Przygotuj kilka szklanek lub przezroczyste, plastikowe kubeczki. Do każdej szklanki wspólnie wsypcie po łyżce: cukru, soli, mąki, ryżu, kawy, pokruszonej kredy. Szklanki zalejcie zimną wodą i wymieszajcie łyżeczką. Obserwujcie wspólnie jak reagują połączone substancje. Następnie powtórzcie zabawę i zróbcie to samo, ale tym razem z ciepłą wodą. Pokaż i wytłumacz dziecku jak zmienia się rozpuszczalność substancji ze względu na temperaturę wody. Aby urozmaicić zabawę można użyć również maseczki na twarz, fartuszka czy okularków. Dzięki temu maluch poczuje się jak prawdziwy naukowiec.

Przedstawione powyżej pomysły możecie również urozmaicać. Pamiętajcie, że jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia. Rozbudźcie w Waszych dzieciach to co najlepsze i pokażcie, że żeby dobrze się bawić nie trzeba wcale tak wiele!

Miłej zabawy!

Artykuły