Po co jest smoczek?
Potrzeba ssania jest naturalnym odruchem i występuje u każdego dziecka. W ten sposób maluchy zaspokajają potrzebę jedzenia i bliskości z matką. Ponieważ nie jest możliwe zaspokajanie tej potrzeby wyłącznie piersią, z pomocą przychodzi smoczek. Wybór odpowiedniego modelu jest niezwykle ważny, gdyż ma to wpływ na późniejszy rozwój malucha. Co to oznacza w praktyce? Podczas ssania intensywnie pracują mięśnie odpowiedzialne za kształtowanie się zgryzu i aparatu mowy. Aby rozwój przebiegał prawidłowo konieczne jest dobranie odpowiedniego kształtu smoczka.
Jaki kształt smoczka wybrać?
Smoczek o odpowiednim kształcie ma główkę (część, którą dziecko wkłada do buzi) lekko spłaszczoną w dolnej części (język) i wypukłą od strony górnej (podniebienie). Dzięki temu język układa się w odpowiedni sposób. Miejsce zwężenia smoczka – tam gdzie znajdują się wargi – powinno być twardsze niż pozostała część główki. Wówczas stymulacja mięśni jest optymalna i w pełni odzwierciedla czynność ssania piersi matki. Smoczki o takim kształcie nazywa się smoczkami anatomicznymi lub ortodontycznymi. Na rynku są również dostępne smoczki symetryczne, które są spłaszczone z dwóch stron, oraz smoczki okrągłe. Te smoczki nie odzwierciedlają jednak kształtu brodawki w czasie ssania. Drugą, równie ważną częścią smoczka jest tarcza (to co zakrywa przestrzeń wokół ust). Przede wszystkim nie może ona być ani zbyt duża, ani zbyt ciężka. Bardzo ważne jest to, żeby miała dużo otworów odpowiedniej wielkości, które odpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza, zapobiega odparzeniu się skóry. Łatwiej też zachować odpowiednią higienę wokół ust.
Smoczek silikonowy czy kauczukowy?
Materiał, z jakiego wykonany jest smoczek, jest równie ważny, jak jego kształt. Na rynku można spotkać dwa rodzaje gumki: kauczukową (lateksową) i silikonową. Smoczki wykonane z kauczuku są miękkie i plastyczne, co powoduje rozleniwianie dziecka i nie stymuluje prawidłowego rozwoju mięśni. Kauczuk może powodować alergię, ponadto szybko parcieje i może zmieniać kształt pod wpływem działania wrzątku. Nie nadaje się dla dzieci, które mają już zęby. Zupełnie inaczej zachowuje się gumka silikonowa. Jest bardzo odporna na ucisk i zniekształcenia, co zmusza dzieci do większego wysiłku podczas ssania. Pozostaje obojętna na wrzątek, dzięki czemu łatwo można ją dezynfekować.
Jaki rozmiar smoczka wybrać?
Najpopularniejsze są dwa przedziały wiekowe: 0-6 i 6-18 miesięcy. Niektóre firmy produkują również smoczki przeznaczone dla dzieci powyżej 18. miesiąca życia. Są to jednak tylko oznaczenia orientacyjne, które należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. Odpowiednio dobrany rozmiar ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo, dlatego należy go dopasować do wielkości buzi.
Dodatki do smoczka?
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy smoczek w zestawie ma również nakładkę higieniczną, której zadaniem jest ochrona gumki. Dzięki takiej nakładce łatwiej jest zadbać o higienę i czystość smoczka, zwłaszcza podczas przechowywania, np. w torbie. Dodatkowym atutem smoczka może być uchwyt, dzięki któremu łatwiej jest smoczek włożyć, a później go wyjąć. Taką nakładę dodajemy do każdego zakupionego w naszym sklepie smoczka Lipinipi.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas wybierania odpowiedniego smoczka należy również zwrócić uwagę na to, aby był wyprodukowany w Unii Europejskiej. Wówczas, można być pewnym, że nie zawiera on Bisfenolu A (BPA). Jest to chemiczny utwardzacz, który stosuje się jako utwardzacz przy produkcji tarcz smoczków. Badania wykazały, że może on przenikać do gumy smoczka, a co za tym idzie wprost do buzi dziecka. Opakowanie smoczka powinno zawierać oznaczenie BPA-FREE.