Maluszek w pierwszym etapie swojego życia zaczyna poznawać świat przez bodźce z otoczenia, dzięki zmysłom węchu, słuchu, dotyku i wzroku. Informacje, które otrzymuje, są następnie przetwarzane w procesie integracji sensorycznej. Rozwój zmysłów i ich współdziałanie jest bardzo ważnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka.
Mózg, otrzymując ogromną ilość nowych informacji z zewnątrz, musi potrafić je analizować, uporządkować i zintegrować, aby poprawnie dostarczać człowiekowi rzetelnej informacji o otoczeniu.
Biorąc pod uwagę powyższe, bardzo istotna jest pomoc dziecku w rozwijaniu jego zmysłów oraz ciągłe pobudzanie ich do pracy, poprzez ćwiczenia, które możemy wykonywać poprzez zabawę.
Na rynku dostępne są różne rodzaje zabawek sensorycznych, aktywizujących zmysły, dostarczając im tym samym należytego treningu.
DOTYK
Najwięcej zabawek sensorycznych dotyczy zmysłu dotyku. Książeczki, szmatki, kostki sensoryczne - to najpopularniejsze z tego typu zabawek. Charakteryzują się różnorodnością struktury powierzchni. Można łączyć elementy gładkie, szorstkie, twarde, miękkie, śliskie, elastyczne, elementy wklęsłe i odstające, które pobudzają mózg dziecka do analizy otoczenia.
Polecamy naszą zabawkę sensoryczną - GNIOTKA, który wykonany jest z delikatnego polaru Minky z wypustkami, które tworzą strukturę 3D, wypełniony jest natomiast pestkami wiśni, które przemieszczają się, dając zajęcie małym rączkom na długi czas.
Doskonałą zabawką sensoryczną, są również wszelkiego rodzaju masy plastyczne, takie, jak np. plastelina, modelina, masa solna, ciastolina, piankolina, piasek kinetyczny, piasek księżycowy lub ciecz newtonowska.
Dzięki nim, oprócz rozwijania zmysłu dotyku, dziecko również trenuje i wzmacnia palce.
Ceny tych produktów bywają bardzo wysokie, jednak z łatwością można zrobić je samemu w domu, według poniższych przepisów, tanim kosztem, bez wyrzutów sumienia, gdy po godzinie zabawy, zrobi się z nich jedna wielka, wielobarwna kula.
CIASTOLINA:
Składniki:
-2 szklanki mąki,
-1 szklankę soli,
-2 szklanki wody,
-2 łyżki oleju (oliwy),
-1 łyżeczkę soku z cytryny.
Ze wszystkich składników robimy jednolitą masę i podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając, aż uzyska plastyczną konsystencję (UWAGA! Łatwo się przypala). Całość dzielimy na kilka kulek i barwimy je na dowolne kolory. Można do tego użyć barwników spożywczych lub np. farbek. Kulkę ciastoliny ugniatamy z barwnikiem, aż do uzyskania jednolitego koloru. Gotowe!
PIASEK KINETYCZNY:
Składniki:
-Piasek
-Mąka
-Oliwka dziecięca lub olej roślinny
LUB:
- Piasek
- Soda oczyszczona
- Pianka do golenia
Całość mieszamy i się bawimy.
PIASEK KSIĘŻYCOWY:
- Mąka
- Oliwka dla dzieci
Mieszamy składniki w jedną masę.
CIECZ NEWTONOWSKA
- Mąka ziemniaczana
- Woda
Mieszamy składniki.
WZROK
Do tej kategorii można zaliczyć wszystkie zabawki dla dzieci, przykuwające uwagę, poprzez grę świateł, mobile (karuzele) łóżeczkowe, które pod wpływem ruchów powietrza lub mechaniki poruszają się, stymulując zmysł wzroku.
Warto pamiętać o tym, że niemowlę najlepiej widzi kolory czarne, białe i czerwone, które w połączeniu ze sobą ćwiczą spostrzegawczość dziecka w pierwszym etapie jego rozwoju.
Dlatego, nawet, gdy do pokoiku dziecięcego ładniej wygląda karuzela z pastelowymi elementami, to biorąc pod uwagę rozwijanie zmysłów i chęć zajęcia dziecka na dłużej, warto wybrać tę w kolorach żywszych.
SŁUCH
Stymulowanie zmysłu słuchu zabawkami, nie jest trudne, gdyż większość zabawek dla dzieci grzechocze, piszczy, gra melodie, szumi. Warto wybierać zabawki z dźwiękiem delikatnym i uspokajającym dla wrażliwych uszek. Jednak najlepszą zabawką sensoryczną, pobudzającą zmysł słuchu, jest głos mamy, taty i dźwięków „domowych", to one najlepiej wprowadzają maleństwo do Świata. Nawet, gdy wydaje nam się, że czytanie książeczek maluszkowi nie ma większego sensu, bo nie rozumie treści, to nie jest bezwartościowe. Dziecko słucha, skupia się, zapamiętuje a co najważniejsze, wyczuwa obecność bliskiej mu osoby, czuje się bezpieczne i ważne.