Fiorino
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Potrzebujesz zamówienia szybko- wybierz wysyłkę "PRIORYTET".

29/03/2024 WIELKI PIĄTEK- FIRMA NIECZYNNA- zamówienia złożone do 09:00 28/03/2024 zostaną wysłane 28/03 pozostałe po Świętach Wielkanocych- za utrudnienia przepraszamy.

🐇 Życzymy wszystkim naszym Klientom, zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych 🐤 🐣 🐥

Ząbkowanie - wskazówki dotyczące łagodzenia bólu

Twoje noworodek rodzi się z 20 zębami pod linią dziąseł. Zanim się zorientujesz, Twoje szczęśliwe, uśmiechnięte i pogodne dziecko zaczyna być wybredne, marudne i bardziej płaczliwe. Do tego ciągle się ślini. To znak, że już niebawem pojawią się pierwsze zęby. Ząbkowanie to trudny okres zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jest jednak sporo wskazówek, które będą pomocne czasie ząbkowania. 

Po czym poznać, że dziecko ząbkuje?

Pierwszy ząb pojawia się zwykle między 6 a 12 miesiącem życia. Możesz zauważyć następujące objawy ząbkowania:

  • ból lub tkliwość dziąseł
  • ślinienie się
  • rozdrażnienie
  • stan podgorączkowy
  • żucie
  • biegunka
  • wysypka wokół ust

Zazwyczaj pierwszym pojawiającym się zębem jest jeden z siekaczy na dole. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie dziąseł dziecka, pod kątem wybrzuszeń. Jest to oznaka nowo wystających zębów. Każde dziecko ząbkuje w innym tempie. Niektóre niemowlęta mogą mieć objawy ząbkowania kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszego ząbka. 
 
Istnieje kilka sposobów na ukojenie bólu ząbkującego dziecka. 

Najskuteczniejsze metody to: uciskanie dziąseł, używanie zimnych przedmiotów i podawanie dziecku czegoś bezpiecznego do żucia. Co dokładnie możesz zrobić?

1. Masuj dziąsła

Uciskanie dziąseł niemowlęcia może złagodzić ból. Po dokładnym umyciu rąk połóż dziecko w łóżeczku i delikatnie masuj jego dziąsła palcem. To może pomóc dziecku się zrelaksować i zasnąć. Możesz spróbować ponownie pocierać dziąsła, jeśli dziecko obudzi się w środku nocy.

2. Zdobądź zimną myjkę

Dobrym pomysłem jest znalezienie czystej myjki i namoczenie jej w wodzie. Wodę wyciśnij, aby myjka była lekko wilgotna. Następnie włóż myjkę do lodówki lub zamrażarki, aby mocniej się schłodziła.

Gdy będzie przyjemnie chłodna, złóż myjkę i daj dziecku do gryzienia. Pamiętaj, że nigdy nie należy zostawiać dziecka bez opieki, jeśli coś żuje, nawet myjkę, ponieważ może to grozić zadławieniem!

3. Smoczek do lodówki lub gryzak na ząbkowanie

Jeśli Twoje dziecko używa smoczka, możesz również użyć go do ukojenia dziąseł. Upewnij się, że smoczek jest czysty i umieść go w lodówce. Chłód może pomóc znieczulić dziąsła i złagodzić ból.

Możesz wykonać te same kroki z gryzakami. W lodówce można umieścić dowolne gryzaki np. dostępne w naszej ofercie gryzaki drewniane. Nie zalecamy używać przy ząbkowaniu zabawek wypełnionych płynem lub żelem, ponieważ mogą zostać przegryzione przez dziecko. 

 

 

4. Wycieraj nadmiar śliny

Pomocne jest, aby dziecko nosiło śliniaczek podczas ząbkowania. Niemowlęta mają tendencję do ślinienia się i moczenia ubrań. 

Powinnaś traktować priorytetowo usuwanie śliny z twarzy dziecka, aby zapobiec dalszym podrażnieniom. Twarz dziecka powinna pozostać sucha, aby zapobiec wysypce.

5. Chłodzone owoce

Jeśli wprowadziłeś swoje dziecko do pokarmów stałych, możesz spróbować zamrozić niektóre rodzaje pokarmów, aby złagodzić podrażnione dziąsła. Schłodzone puree bananowe to świetny początek! Możesz spróbować innych owoców w siatkowym podajniku, aby Twoje dziecko mogło je ssać. Podajnik siatkowy pomoże zapobiec zadławieniu. Inne owoce, które możesz spróbować zamrozić to: jabłka, gruszki lub truskawki (z truskawkami uważaj, bo mogą uczulać!). Dobrym pomysłem jest ciągłe monitorowanie dziecka i upewnienie się, że jest wystarczająco duże, aby spróbować tych smakołyków.

6. Dodatkowy czas na przytulanie

Czasami najlepszym sposobem, aby pomóc dziecku w niewygodzie, jest dodatkowy czas na przytulanie. Kołysanie dziecka na dużym krześle lub noszenie go po domu to świetne pomysły. Dodatkowy czas na przytulanie zapewni Wam obojgu potrzebny odpoczynek.

Jeśli karmisz piersią, nie bój się zapewnić dziecku dodatkowych sesji karmienia dla wygody. Ważne jest, aby zapewnić dziecku spokojne otoczenie, które pomoże mu się zrelaksować i zasnąć.

7. Leki przeciwbólowe

W ostateczności możesz porozmawiać z lekarzem o zapewnieniu leków przeciwbólowych. Leki te pomagają złagodzić ból i pozwalają dziecku zasnąć. Twój pediatra może doradzić Ci, jaka jest prawidłowa dawka i jaki rodzaj środków przeciwbólowych działa najlepiej. 

Dobrym pomysłem jest unikanie żeli i tabletek na ząbkowanie zawierających lidokainę lub benzokainę. Mogą być szkodliwe i często znieczulają usta dziecka, powodując problemy z połykaniem. 

Jak długo trwa ząbkowanie dziecka?

Nie ma ustalonego harmonogramu, jak długo Twoje dziecko będzie ząbkować. Ten proces może trwać miesiące lub zakończyć się za kilka dni. Każde niemowlę inaczej radzi sobie z bólem. Ból zwykle ustępuje, gdy ząb wyjdzie z dziąseł. Zwykle jest przerwa między zębami, chociaż ramy czasowe mogą się różnić. 

Dbanie o nowe zęby dziecka

Należy zacząć dbać o ząb dziecka, gdy tylko przebije się przez dziąsło. Ważne jest, aby nawet najmniejszy ząb umyć przed snem. Możesz użyć wilgotnej, czystej myjki lub szczoteczki do zębów z miękkim włosiem.

Nie należy stosować pasty do zębów z fluorem, dopóki dziecko nie ukończy 3 lat.

Dobra higiena zaczyna się wcześnie. Nawet jeśli Twoje dziecko ostatecznie straci te zęby, chcesz, aby zęby i dziąsła dziecka pozostały zdrowe w ramach przygotowań do nowych, stałych zębów.

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl