Wszystkie dzieci przechodzą te same zmiany w rozwoju umysłowym, mniej więcej w tym samym czasie. Nazywa się to skokiem rozwojowym. Z każdym skokiem Twoje dziecko ma możliwość uczenia się nowych rzeczy. Czym są skoki rozwojowe? Kiedy się pojawiają? I czego dzięki nim uczy się Twoje dziecko? Zapraszamy do artykułu!

" />
Fiorino
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czym są skoki rozwojowe u dziecka?

Wszystkie dzieci przechodzą te same zmiany w rozwoju umysłowym, mniej więcej w tym samym czasie. Nazywa się to skokiem rozwojowym. Z każdym skokiem Twoje dziecko ma możliwość uczenia się nowych rzeczy. Czym są skoki rozwojowe? Kiedy się pojawiają? I czego dzięki nim uczy się Twoje dziecko? 

Niemowlęta płaczą podczas skoków nie bez powodu. Ich rozwój nagle ulega drastycznym zmianom. To dobrze. Dzięki temu mogą nauczyć się nowych rzeczy. To „bycie trudnym” jest zatem właściwie znakiem, że nastąpił niesamowity rozwój. W tym artykule możesz przeczytać więcej na temat skoków rozwojowych w pierwszym roku życia.

 

Po czym poznać, że zbliża się skok rozwojowy?

Rozwój systemu nerwowego sprawia, że niemowlę bardzo intensywnie odbiera bodźce z otoczenia. Zanim nauczy się, jak sobie z nimi radzić, bywa niespokojne i rozdrażnione. Skok rozwojowy poprzedzają zazwyczaj charakterystyczne zachowania, często określane wspólnym mianem „marudzenia”. Owo marudzenie to znak, że mały człowiek ze wszystkich sił próbuje radzić sobie z coraz silniej odczuwanym otaczającym go światem i bardzo potrzebuje zrozumienia i wsparcia rodziców. Jego mózg i układ nerwowy na początku przytłaczają te zmiany, dlatego warto podchodzić do nich łagodnie i ułatwiać dziecku zdobywanie kolejnych kroków milowych w jego rozwoju.

 

 


W pierwszym roku Twoje dziecko przechodzi nie mniej niż osiem skoków:

  1. Pierwszy skok rozwojowy - 5 tydzień
  2. Drugi skok rozwojowy - 7-9 tydzień
  3. Trzeci skok rozwojowy - 11-12 tydzień
  4. Czwarty skok rozwojowy - 14-19 tydzień
  5. Piąty skok rozwojowy - 22-26 tydzień
  6. Szósty skok rozwojowy - 33-37 tydzień
  7. Siódmy skok rozwojowy - 41-48 tydzień
  8. Ósmy skok rozwojowy - 55 tydzień

 

 

Skoki rozwojowe u dzieci do 1 roku życia


Pierwszy skok rozwojowy - 5 tydzień

W tym czasie następuje szybkie dojrzewanie metabolizmu, jelit i narządów zmysłów Twojego dziecka. Twoje dziecko jest wyraźnie bardziej zainteresowane otaczającym je światem i teraz widzi lepiej z odległości od 20 do 30 centymetrów. Jako matka zauważysz, że Twoje dziecko reaguje teraz bardziej na Ciebie i innych. Twoje dziecko może również płakać po raz pierwszy lub częściej niż wcześniej.

Drugi skok rozwojowy - 7-9 tydzień

Od tego momentu Twoje dziecko nie będzie już doświadczać świata jako jednej całości. Zacznie zauważać szczególne elementy, na przykład odkrywają swoje ręce. Będzie patrzyło na nie z zaciekawieniem, będzie przekręcało je i odwracało. Twoje dziecko zacznie tracić wiele automatycznych odruchów i zacznie „świadomie” odczuwać, co robi ze swoim ciałem. Wszystkie ruchy Twojego dziecka nadal będą wyglądać raczej jak drewniane.

Trzeci skok rozwojowy - 11-12 tydzień

W pierwszym roku Twoje dziecko uczy się rzeczy, które nam, dorosłym, wydają się tak proste, że nawet o nich nie myślimy. Jednak dla niemowląt są to najwyższe osiągalne cele, a tym samym ich ostateczne doświadczenia. Wchodzą w świat ustalonych „wzorów” i „płynnych przejść”. Zauważysz, że ruchy Twojego dziecka stają się mniej drewniane, mniej robotyczne niż wcześniej. Zmiany są również wyraźne w sposobie, w jaki artykułują dźwięki. Ten rozwój jest powodem, dla którego dzieci tak bardzo lubią bawić się na przykład „w samoloty”, kiedy latasz nimi po pokoju w swoich ramionach, wykonujesz strome ruchy nurkowania, a następnie startujesz ponownie.

 

 

 

 

Skoki rozwojowe u dzieci po 1 roku życia

 

Czwarty skok rozwojowy - 14-19 tydzień

Czwarty skok jest niesamowicie ważny. Teraz dziecko może widzieć, słyszeć, wąchać, smakować, a nawet tworzyć krótkie serie „płynnych przejść”. Przykładami są odbijająca się piłka, machająca dłoń lub chwytanie czegoś ręką. Twoje dziecko będzie cieszyć się tradycyjnymi dziecięcymi piosenkami z gestami, takimi jak „Głowa ramiona kolana pięty".

Piąty skok rozwojowy - 22-26 tydzień

Kiedy Twoje dziecko ma około sześciu miesięcy, wkracza w świat „związków”. Jak jedna rzecz ma się do drugiej? W tym momencie chodzi o proste rzeczy, takie jak odległość między obiektami i położenie rzeczy względem siebie: na przykład klocek znajduje się w pudełku, na nim lub wokół niego. Twoje dziecko może również nagle zacząć płakać, gdy oddalisz się od niego. Twoje dziecko rozumie teraz, że odległość między wami może się zwiększyć!

Szósty skok rozwojowy - 33-37 tydzień

Teraz pojawia się świat „kategorii”. Twoje dziecko musi się nauczyć, na przykład, że koń nie jest psem lub że czarno-biały kot cętkowany nie jest krową. Wymaga to dużo patrzenia i porównywania, a Twoje dziecko będzie cieszyć się wychodzeniem z Tobą w szeroki świat w tym okresie.

 

 



Siódmy skok rozwojowy - 41-48 tydzień

W świecie „sukcesji” Twoje dziecko uczy się rozpoznawać i kontrolować bieg wydarzeń i relacji. Na przykład jedzenie przecieru łyżką oznacza: chwycenie łyżki, nałożenie puree na łyżkę, przesunięcie łyżki w kierunku twarzy i włożenie do ust (a nie na przykład do oka). Twoje dziecko nie może jeszcze samodzielnie ukończyć całego programu "jedzenia przecieru łyżeczką", ale może chwycić dwie lub trzy części z rzędu: "chwycić łyżkę, włożyć ją do puree, a następnie uderzyć nią w górę iw dół". Jeśli pozwolisz swojemu dziecku się tym zająć, tworzy to niezły bałagan. 

Ósmy skok rozwojowy - 55 tydzień

Twoje dziecko jest teraz w stanie postrzegać całą serię działań jako jedną rzecz. Wie, że brudny talerz trzeba włożyć do wody, pocierać go szczotką lub gąbką, włożyć do suszarki, a następnie „umyć”. Uwielbiają pomagać w tego typu obowiązkach. I oczywiście z dużą ilością wody mydlanej!

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl