Mózg dziecka w chwili narodzin ma nieco ponad jedną czwartą rozmiaru mózgu osoby dorosłej. W ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka mózg znacznie rośnie, powoli nadrabiając rozmiar, jaki ostatecznie będzie miał. Dlatego pierwsze trzy lata życia dziecka są tak ważne w jego rozwoju, a słuchanie muzyki to doskonały sposób na prawidłową stymulację mózgu. Wprowadzenie dziecka w muzyczne środowisko jest nie tylko praktyczne, ale również bardzo przyjemne. Nie od dziś mówi się, że „muzyka łagodzi obyczaje”, a badania naukowców potwierdzają, że piosenki mają pozytywny wpływ na wszystkich, nie tylko na dzieci. Ale dzisiaj skupimy się na najmłodszych odbiorcach muzycznych wrażeń.
Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?
Muzyka jest sztuką bardzo potrzebną ludziom. To ona pozwala tworzyć niepowtarzalny świat przeżyć i wzruszeń, które ubogacają nasze życie. Muzyka ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i ruchowy dziecka. Odpowiednio dobrane piosenki wspomagają naukę przedmiotów ścisłych, języków oraz samodzielności. Dziecko, które słucha piosenek bardzo szybko potrafi je zwizualizować i zrozumieć. Rozwija wyobraźnię, co w przyszłości zaowocuje w szybszym rozumieniem czytanego tekstu. Dzieci słuchające muzyki znacznie szybciej się uczą, a zdobywanie wiedzy nie stanowi dla nich problemu.
Warto podkreślić, że muzyka kształtuje u dzieci także podzielność uwagi oraz ma ogromny wpływ na pamięć i na twórczą wyobraźnię. Słuchanie muzyki rozwija walory poznawcze, takie jak: spostrzegawczość i czujność oraz umiejętność podejmowania decyzji poprzez wybór utworów, które się dziecku najbardziej podobają. To z kolei przekłada się na poprawne odczuwanie piękna i właściwe przeżywanie muzyki.
Słowa i rytm piosenek mają ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw dziecka. Poprzez odpowiednią muzykę jesteśmy w stanie wzbudzić w dziecku emocje takie jak: radość, smutek czy wzruszenie. Im wcześniej nauczymy dziecko rozpoznawać emocje, tym łatwiej będzie nam wprowadzić je w „dorosłe” życie.
Wysokie dźwięki w utworach muzycznych wpływają na:
- poprawkę koncentracji u dziecka,
- wzrost kreatywności,
- lepsze zapamiętywanie,
- zwiększenie motywacji i organizacji w codziennych obowiązkach,
- normalizację napięcia mięśniowego, co wpływa na prawidłową postawę ciała
- stymulację półkul mózgowych jednocześnie
Wiele przeprowadzonych do tej pory badań dowodzi także, że muzyka pomaga w leczeniu zaburzeń:
- słuchania
- dysleksji
- zaburzeń utrzymania uwagi
- autyzmu
Terapia poprzez muzykę służy dzieciom z opóźnionym rozwojem ruchowym, może minimalizować wady słuchowe, wzrokowe, także wady wymowy. Ma także działanie uspokajające, szczególnie u dzieci nadpobudliwych i znerwicowanych.
Piosenki dla dzieci pełnią bardzo ważną rolę w ich życiu. Często kształtują jego osobowość oraz wpływają na rozwój strefy poznawczej i emocjonalnej. Ważne jest, aby dać dziecku, to co dla niego najlepsze, czyli narzędzia, które ułatwią mu zrozumienie świata oraz nauczą jak funkcjonować w społeczeństwie.