Fiorino
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jeśli zamówienie jest potrzebne wcześniej- wybierz opcję dostawy PRIORYTET.

 

Ewolucja pierwszych kroków - jak stymulować dziecko do samodzielnego chodzenia?

Pierwsze kroczki u dziecko to jedno z najbardziej ekscytujących osiągnięć dla rodziców. Chociaż wiemy, że wszystkie dzieci są inne i rozwijają się w innym tempie, chodzić zwykle zaczynają między 12 a 14 miesiącem życia. 

Niektóre zaczną trochę wcześniej, inne później, ale tak czy inaczej nie powinieneś się martwić lub próbować zmuszać dziecko na siłę do chodzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której Twój maluch ma 18-20 miesięcy i jeszcze nie chodzi. Wtedy należy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u specjalisty, tak aby wykluczyć problemy rozwojowe.

 

Dzieci są gotowe do chodzenia, kiedy mogą stać bez pomocy. Ich pierwsze kroki są nieco niezręczne, ponieważ nie wiedzą, jak kontrolować swoją postawę. Poruszają się z szeroko rozwartymi nogami i rozstawionymi na zewnątrz stopami i przewracają się, jeśli podłoga jest w ogóle nierówna. W miarę upływu miesięcy stają się bardziej stabilne i zrównoważone, dopóki nie opanują techniki w wieku około dwóch lat.

 

Ewolucja pierwszych kroków

 • Pomiędzy 7 a 9 miesiącem dzieci zaczynają raczkować, etap, który prowadzi do ich pierwszych kroków. Prawdą jest jednak, że niektóre dzieci zaczynają chodzić bez przejścia przez etap raczkowania.
 • W wieku 10 miesięcy ich nogi są silniejsze, a jeśli trzymasz je za ramiona, mogą podnieść nogę z ziemi i trochę podskoczyć.
 • W wieku 11 miesięcy dzieci zwykle są w stanie chodzić, jeśli trzymasz je za rękę lub trzymają się stabilnej powierzchni.
 • W wieku 12 miesięcy dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, choć i tak potykają się o wszystko na swojej drodze.
 • Przez 18 miesięcy uczą się kontroli nad swoimi ruchami. Wiedzą, jak zmieniać kierunek i jak chodzić w różnych kierunkach, skręcać, chodzić do tyłu itp.
 • W wieku 24 miesięcy mogą doskonale chodzić i rozpocząć kolejny etap: bieganie.

 

 

Stymulowanie chodzenia dzieci do chodzenia

Chociaż nie możemy zmusić dzieci do chodzenia, możemy ich zmotywować do stawiania pierwszych kroczków

 • Zostaw dziecko jak najczęściej na podłodze, aby zachęcić je do samodzielnego wstania i stawiania pierwszych kroków.
 • Stwórz sprzyjającą przestrzeń, w której dziecko może zacząć chodzić, z pudłami lub stołami (bez niebezpiecznych zakątków), których może się trzymać. Połóż na tych powierzchniach rzeczy, które podobają się dziecku, aby próbowało wstać, żeby do nich dotrzeć.
 • Gdy dziecko będzie wiedziało, jak stać, usiądź blisko niego i wyciągnij ramiona, aby zachęcić je do przyjścia do Ciebie.
 • Nagradzaj lub gratuluj każdego małego postępu, aby dziecko nabrało pewności siebie i chciało dalej próbować.
 • Kiedy dziecko wie, jak chodzić ze wsparciem, chwyć je za ramiona i pociągnij je do przodu, aby zachęcić je do dalszego chodzenia. Stopniowo możesz usunąć swoją pomoc.
 • Dobrze jest kłaść na podłodze takie rzeczy, jak poduszki czy puzzle piankowe, aby włączyć dodatkowe bodźce.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl