Fiorino
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jeśli zamówienie jest potrzebne wcześniej- wybierz opcję dostawy PRIORYTET.

 

Jak poprawnie trzymać noworodka?

Zapewne jeszcze przed porodem chodziło Ci to po głowie. Bo nawet jeśli jesteś doświadczonym rodzicem, takie rzeczy jak trzymanie noworodka mogą początkowo wydawać się obce lub wręcz przerażające. Jak prawidłowo trzymać noworodka tak, aby nie stała się mu krzywda? Jak prawidłowo trzymać noworodka tak, aby było my wygodnie? Oto przewodnik krok po kroku, jak trzymać noworodka.

Krok 1: Umyj ręce

Zawsze upewnij się, że masz czyste ręce przed odebraniem dziecka. Układ odpornościowy dziecka wciąż się rozwija, więc wszelkie drobnoustroje, które nosisz, mogą wywołać u niego chorobę. Mydło z ciepłą wodą działa dobrze, ale możesz rozważyć skorzystanie ze środka dezynfekującego do rąk. Zadbaj także o to, aby domownicy, którzy dotykają dziecka mieli czyste dłonie.

Krok 2: Rozluźnij się

Komfort to jedna z najważniejszych rzeczy w trzymaniu dziecka. Nie tylko chcesz czuć się komfortowo fizycznie, ale także chcesz aby dziecko czuło się dobrze w Twoich objęciach. Czy wiesz, że wystarczy około pięciu minut, aby "wyczuć" dziecko i przyzwyczaić się do odpowiedniego noszenia noworodka?

 

Krok 3: Zapewnij wsparcie

Podczas trzymania noworodka bardzo ważne jest, aby zawsze mieć rękę do podparcia głowy i szyi. W końcu głowa twojego dziecka jest najcięższą częścią jego ciała po urodzeniu. Zwróć szczególną uwagę na ciemiączko dziecka, czyli miękkie miejsce na czubku głowy. Noworodki nie potrafią kontrolować mięśni szyi, które podtrzymują główkę.

 

 

Krok 4: Wybierz swoją pozycję

Trzymanie zaczyna się od podniesienia dziecka. Kiedy idziesz podnieść dziecko, połóż jedną rękę pod jego głową, a drugą pod pupą. Stamtąd podnieś ich ciało do poziomu klatki piersiowej.

Dopóki podpierasz głowę i szyję dziecka, pozycja zależy od Ciebie. Istnieje wiele rodzajów chwytów, które mogą spodobać się Tobie i Twojemu dziecku. Niektóre z tych pozycji doskonale nadają się również do karmienia piersią lub odbijania. Eksperymentuj, próbując różnych, aby zobaczyć, co jest dla was najlepsze.

 

 

Kołyska

Kołyska to jeden z najłatwiejszych i najlepszych sposobów na trzymanie noworodka przez pierwsze kilka tygodni życia:

 1. Trzymając dziecko poziomo na wysokości klatki piersiowej, przesuń rękę od dołu do góry, aby podeprzeć jego szyję.
 2. Delikatnie wsuń główkę dziecka w zgięcie łokcia.
 3. Wciąż kołysząc głowę, przesuń dłoń z ramienia podtrzymującego na pośladki.
 4. Twoja wolna ręka będzie w stanie robić inne rzeczy lub zapewniać dodatkowe wsparcie.

 

Na ramię

 1. Trzymając ciało dziecka równolegle do siebie, unieś głowę na wysokość ramion.
 2. Oprzyj głowę na klatce piersiowej i ramieniu, aby mogli patrzeć za ciebie.
 3. Trzymaj jedną rękę na głowie i szyi dziecka, a drugą podtrzymując pupę dziecka. Ta pozycja może również pozwolić dziecku usłyszeć bicie twojego serca.

 

Na brzuszku

 1. Połóż dziecko brzuchem w dół na przedramieniu, z głową skierowaną w stronę łokcia.
 2. Ich stopy powinny wylądować po obu stronach dłoni, ustawione bliżej ziemi, aby dziecko było pod lekkim kątem.
 3. Ta pozycja jest pomocna, jeśli dziecko jest zagazowane i musi zostać odbite. Delikatnie pogładź plecy dziecka, aby wypracować gaz.

 

 

Na kolanach

 1. Usiądź na krześle z nogami mocno na ziemi i połóż dziecko na kolanach. Ich głowa powinna znajdować się na twoich kolanach, twarzą do góry.
 2. Podnieś ich głowę obiema rękami, aby uzyskać wsparcie, a przedramiona pod ich ciałem. Stopki dziecka powinny być schowane w pasie.

 

 

Obserwuj zachowanie dziecka

Kiedy trzymasz dziecko na rękach zwracaj uwagę na jego nastrój. Jeśli Maleństwo jest wybredne lub płacze, możesz spróbować innej pozycji, aby sprawdzić, czy jest to dla niego wygodniejsze. Możesz też spróbować delikatnego i wolnego kołysania. Zwróć uwagę na to czy główka ułożona jest w taki sposób, żeby dziecko mogło swobodnie oddychać.

Więcej porad

 • Spróbuj kontaktu skóra do skóry. Możesz rozebrać dziecko do pieluchy, przyłożyć do nagiej klatki piersiowej i przykryć kocem.
 • Wybierz pozycję siedzącą, jeśli czujesz się zdenerwowany trzymaniem dziecka. Siedzenie jest również dobrym pomysłem dla każdego, kto może nie mieć siły, aby utrzymać dziecko
 • Użyj nosidełka, do trzymania dziecka bez używania rąk. Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami na opakowaniu producenta. Sugeruje odpowiednie do wieku chwyty i pozycje.
 • Użyj poduszki dla niemowląt. Jest ona pomocna kiedy trzymasz dziecko przez dłuższy czas. Ułatwia także karmienie piersią.
 • Nie gotuj ani nie noś gorących napojów trzymając dziecko. Noże, ogień i nadmiar ciepła są niebezpieczne i mogą spowodować przypadkowe obrażenia.
 • Trzymaj dziecko obiema rękami podczas wchodzenia i schodzenia po schodach, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

 

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl