Wpis gościnny Adriany Stąpor i Angeliki Makowskiej z Domowego Żłobka
Jesteśmy pedagogami, żłobkowymi ciociami i mamami dzieci w wieku żłobkowym. W tak zwanym międzyczasie prowadzimy bloga o tematyce żłobkowej (www.wdomowymzlobku.pl), gdzie chcemy promować to, co najlepsze dla maluchów – od idei bliskości, noszenia i budowania dobrych relacji z dziećmi, przez aktywności, zabawy i pomysły na wartościowe i owocne spędzanie z nimi czasu, aż po produkty, których same używamy w codzienności zarówno żłobkowej jak i w domu, a dzięki temu możemy je z czystym sumieniem polecić tym, którzy szukają dla swoich dzieci tego, co najzdrowsze, najwygodniejsze i najbardziej ergonomiczne w życiu małego dziecka i jego rodziców oraz opiekunów. W domowym żłobku to wyjątkowe miejsce w sieci, w którym można poczytać o zwyczajnej codzienności w niezwykłym żłobku, w tym o nosidłach, łagodnej adaptacji czy o zdrowych i wygodnych pantofelkach, jakie najlepiej sprawdzają nam się w żłobku i w domu.
Kapcie do przedszkola i żłobka - jak je wybrać?
Wielu rodziców pyta nas „Po co zakładać dziecku pantofle, skoro najzdrowsze jest chodzenie boso?”. Chodzenie w skarpetach może być niebezpieczne ze względu na możliwość poślizgnięcia. W żłobku są maluchy, które dopiero uczą się chodzić, z kolei w przedszkolu dzieci biegają, skaczą i o wypadek nie trudno. Zdarza się też, że podłoga jest mokra, na przykład po samodzielnym myciu rączek, a wtedy możliwość upadku jest jeszcze większa.Warto więc, aby dziecko miało na nóżkach kapcie do przedszkola, które do minimum zmniejszy ryzyko wypadku.
Należy jednak pamiętać, że nie bez znaczenia jest to jakie kapcie będzie nosiło nasze dziecko. W żłobku dzieci spędzają większą część dnia, a odpowiednie kapcie do przedszkola wspierają prawidłowy rozwój małych stópek. Najważniejszy etap w rozwoju stopy to okres od urodzenia do 3 roku życia, czyli dokładnie wtedy, kiedy dziecko chodzi do żłobka, ale stópka kształtuje się aż do 8 roku życia i w tym czasie jest nadal bardzo podatna na zniekształcenia, więc również w przedszkolu powinniśmy zadbać o dobre kapcie nie tylko do żłobka, ale również do przedszkola.
Co dla nas oznaczają dobre kapcie do przedszkola i do żłobka?
- takie, które dopasują się do stópki, nie będą jej krępowały, dadzą swobodę ruchu, nie będą ściskały paluszków i pozwolą na swobodne zginanie na linii stawów śródstopno-paliczkowych, czyli miękkie, lekkie i elastyczne
- wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, dzięki którym nóżka nie będzie się pocić
- z antypoślizgową podeszwą, zapewniającą bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach
- w odpowiednim rozmiarze, dobrane indywidualnie do dziecka (czasem rodzice chcąc zaoszczędzić kupują dziecku buciki na wyrost, co jest zwyczajnie niebezpieczne, bo zaburza stabilizację stópki, która przesuwa się we wnętrzu obuwia)
- dobrze trzymające się na stópce, nie ześlizgujące się przy każdym potknięciu czy zejściu do czworaków
- łatwe do zakładania i zdejmowania, co ułatwia życie zarówno uczącym się samodzielności maluchom, jak i ciociom przy kilkunastu maluchach ;)
- łatwe do utrzymania w czystości, najfajniej, gdy są wykonane ze zmywalnej skóry, którą wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, gdy kapnie na nie zupa i szybko wyschną, gdy zamoczą się w łazience
- ładne, ciekawe, zabawne, zachęcające do noszenia, gdyż często na początku dzieci niechętnie podchodzą do pomysłu noszenia kapci, kolorowy wzór z ulubionym obrazkiem może być skuteczną zachętą do przełamania oporu i spróbowania czegoś nowego
- nie rujnujące portfela, bo te małe stópki tak szybko rosną, że obuwie trzeba wymieniać co kilka miesięcy.
Na rynku jest wiele rodzajów kapci do przedszkola, a wielu producentów reklamuje swoje produkty, jako idealne do chodzenia po żłobku czy przedszkolu. Wybierając pantofelki warto więc sprawdzić, czy modele kapci do przedszkola, na które się zdecydujemy, spełniają wszystkie ważne dla nas kryteria.