Zaburzenie przetwarzania sensorycznego to stan, który wpływa na sposób, w jaki mózg przetwarza informacje sensoryczne (bodźce). Informacje sensoryczne obejmują rzeczy, które widzisz, słyszysz, wąchasz, smakujesz lub dotykasz. Przetwarzanie sensoryczne może wpływać na wszystkie zmysły lub tylko jeden z nich. Zaburzenia SI u dzieci zwykle oznaczają, że dziecko jest zbyt wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Dzieci są bardziej narażone na zaburzenia sensoryczne niż dorośli. Dlatego tak ważne jest obserwowania swojej pociechy, aby odpowiednio wcześnie zdiagnozować problem, aby móc sobie z nim jak najszybciej poradzić.
Z czego wynikają zaburzenia sensoryczne u dzieci?
Wśród lekarzy toczy się dyskusja na temat tego, czy zaburzenie sensoryczne dziecka jest odrębnym zaburzeniem. Niektórzy lekarze twierdzą, że zaburzenia sensoryczne są objawem innych zaburzeń - takich jak zaburzenie ze spektrum autyzmu, nadpobudliwość, zespół deficytu uwagi, niepokój itp. Inni lekarze uważają, że dziecko może cierpieć na zaburzenia sensoryczne i nie musi temu towarzyszyć inna choroba.
Na ten moment zaburzenia sensoryczne nie jest uznawane za oficjalną diagnozę medyczną. Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi mogą przesadnie reagować na dźwięki, ubranie czy teksturę jedzenia. Mogą także niedostatecznie reagować na bodźce sensoryczne. To powoduje, że pragną bardziej intensywnych bodźców szukających mocnych wrażeń. Niektóre przykłady obejmują skakanie z wysokich rzeczy lub huśtanie się zbyt wysoko na placu zabaw. Ważne jest to, że dzieci czasami mogą przejawiać obydwa nurty. Być mieszanką nadwrażliwości i niedowrażliwości.
Zaburzenia SI u dzieci - objawy
Dzieci mogą być nadwrażliwe, jeśli:
- ubrania są zbyt szorstkie lub swędzące
- światło wydają się zbyt jasne
- dźwięki wydają się zbyt głośne.
- doświadczenie tekstury jedzenia sprawia, że krztuszą się
- mają słabą równowagę lub wydają się niezdarne
- boją się huśtać na huśtawkach
- słabo reagują na nagłe ruchy, dotyk, głośne dźwięki lub jasne światło
- mają problemy z zachowaniem
Czasami objawy te są również związane ze słabymi zdolnościami motorycznymi, wtedy Twoje dziecko może mieć problemy z trzymaniem ołówka lub nożyczek. Może również mieć opóźnienia językowe.
U starszych dzieci objawy te mogą powodować niskie poczucie własnej wartości, czego skutkiem może być samoizolacja społeczna a nawet depresja.
Dzieci mogą być niewrażliwe (poszukujące zmysłów), jeśli:
- nie mogą usiedzieć spokojnie
- poszukują emocji (uwielbia skakać, wspinać się i kręcić).
- mogą kręcić się bez zawrotów głowy
- nie odbieraj sygnałów społecznych
- nie rozpoznawaj przestrzeni osobistej
- żują rzeczy (w tym ręce i ubranie)
- szukają stymulacji wizualnej (jak elektronika)
- mają problemy ze snem
- nie rozpoznają, kiedy ich twarz jest brudna lub cieknie z nosa.
Jak zdiagnozować zaburzenia przetwarzania sensorycznego?
Jeżeli jako rodzic zauważyłeś, że zachowanie Twojego dziecka jest nietypowe nie bój się porozmawiać o tym z pediatrą. Lekarz rodzinny może skierować cię do terapeuty, którzy zdiagnozuje dziecko pod kątem SI. Prawdopodobnie będzie obserwował interakcje Twojego dziecka w określonych sytuacjach.
Ważne! Im wcześniej zauważysz dziwne zachowania u swojego dziecka (nawet na etapie niemowlęcym) tym lepiej. Nie wahaj się zgłaszać swoich wątpliwości do lekarza prowadzącego.