Płaskostopie to powszechny stan, w którym jedna lub obie stopy nie mają normalnego łuku. Pamiętaj jednak, że na początku stopy wszystkich dzieci wyglądają jakby były płaskie, ponieważ łuk jeszcze się nie uformował. To zupełnie normalne. Łuki powinny tworzyć się przed ukończeniem przez dziecko 2 lub 3 roku życia.

" />
Fiorino
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Płaskostopie u dzieci - symptomy, leczenie i dobór odpowiednich butów

Płaskostopie to powszechny stan, w którym jedna lub obie stopy nie mają normalnego łuku. Pamiętaj jednak, że na początku stopy wszystkich dzieci wyglądają jakby były płaskie, ponieważ łuk jeszcze się nie uformował. To zupełnie normalne. Łuki powinny tworzyć się przed ukończeniem przez dziecko 2 lub 3 roku życia.

 

Płaskostopie u dzieci 

Płaskostopie jest powszechne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Kiedy ta deformacja występuje u dzieci, nazywa się ją płaskostopiem dziecięcym. Chociaż istnieją różne formy płaskostopia, wszystkie mają jedną cechę — częściowe lub całkowite zapadnięcie się łuku.

Płaskostopie u dzieci można sklasyfikować jako objawowe lub bezobjawowe. Płaskostopie z objawami jest bolesne i ogranicza dziecięce aktywności. Natomiast płaskostopie bezobjawowe nie niesie ze sobą dyskomfortu.

 

Objawy płaskostopia

Płaskostopie zazwyczaj uwydatnia się dopiero po 2-3 latach od urodzenia. Większość dzieci z płaskostopiem nie ma żadnych objawów, ale niektóre mają jeden lub więcej z następujących objawów:

  • Ból, tkliwość lub skurcze stopy, nogi i kolana
  • Odchylenie pięty na zewnątrz
  • Niezręczność lub zmiany w chodzeniu
  • Trudności z założeniem butów
  • Zmniejszona energia podczas aktywności fizycznej
  • Dobrowolne wycofanie się z aktywności fizycznej
     

Diagnoza płaskostopia

Jeżeli jako rodzica zaniepokoił Cię wygląd stóp Twojego dziecka koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Lekarz wystawi odpowiednie skierowanie do chirurga dziecięcego.

W diagnostyce płaskostopia chirurg bada stopę i obserwuje, jak wygląda, gdy dziecko stoi i siedzi. Lekarz obserwuje, jak dziecko chodzi, a także ocenia zakres ruchu stopy. Ponieważ płaskostopie jest czasami związane z innymi problemami w nogach, chirurg może również zbadać kolana oraz biodra.

Często wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, aby określić stopień deformacji. Czasami zleca się dodatkowe obrazowanie i inne badania.

 

Leczenie niechirurgiczne

Jeśli dziecko nie ma objawów, leczenie przebiega w domu poprzez samodzielne wykonywanie określonych przez lekarza ćwiczeń z wykorzystaniem np. piłeczek sensorycznych.

 

 

Kiedy dziecko ma objawy płaskostopia, wymagane jest leczenie. Chirurg lub fizjoterapeuta może zaproponować kilka możliwości:

  • Modyfikacja dotychczasowych aktywności. Dziecko musi tymczasowo ograniczyć czynności, które powodują ból, a także unikać długotrwałego chodzenia lub stania.
  • Urządzenia ortopedyczne. Chirurg może zalecić używanie niestandardowego urządzenia ortopedycznego, które pasuje do buta, aby wspierać strukturę stopy i poprawiać funkcjonowanie.
  • Fizykoterapia. Ćwiczenia rozciągające, nadzorowane przez chirurga lub fizjoterapeutę, przynoszą ulgę w niektórych przypadkach płaskostopia.
  • Leki. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą być zalecane w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.
  • Modyfikacje butów. Chirurg stóp i kostek doradzi, jakie cechy obuwia są ważne dla dziecka z płaskostopiem.
     

Kiedy potrzebna jest operacja?

W niektórych przypadkach konieczna jest operacja, aby złagodzić objawy i poprawić funkcjonowanie stopy. Zabieg chirurgiczny lub kombinacja zabiegów wybranych dla Twojego dziecka będzie zależeć od rodzaju płaskostopia i stopnia deformacji.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl