Fiorino
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jeśli zamówienie jest potrzebne wcześniej- wybierz opcję dostawy PRIORYTET.

 

Przyczyny i skuteczne sposoby na zimne stopy u dzieci i dorosłych

To, że stopy od czasu do czasu robią się zimne zarówno u dzieci jak i u dorosłych jest zupełnie normalne. Najczęściej jest to reakcja na niską temperaturę, ale czasami zimne stopy mogą być związane ze stanem chorobowym, który będzie wymagał leczenia. W tym artykule przyjrzymy przyczynom zimnych stóp oraz przedstawimy domowe sposoby na skuteczne rozgrzanie stóp. 

 

Przyczyny zimnych stóp u dzieci i dorosłych

 

Niskie temperatury

 

Uczucie zimna w stopach to jedna z normalnych reakcji organizmu na niższe temperatury. Kiedy ciało wejdzie do chłodniejszego obszaru, naczynia krwionośne w kończynach, takie jak dłonie i stopy, ulegną zwężeniu. Zmniejsza to przepływ krwi do tych obszarów, co również zmniejsza ilość ciepła traconego przez organizm.

Zmieniony przepływ krwi może powodować zmniejszenie ilości tlenu w tkankach, co sprawia, że ochłodzone stopy czy dłonie nabierają niebieskawego koloru. Kiedy objawy te są tymczasowe, zwykle nie są poważne, a organizm wraca do normy, gdy ponownie się rozgrzeje.

 

Wysoki stres lub niepokój

 

Przebywanie w stanie wysokiego stresu lub niepokoju może również powodować uczucie zimna. Jedną z naturalnych reakcji organizmu na stres lub nerwowość jest pompowanie adrenaliny do krwiobiegu.

Krążąc, adrenalina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych na obrzeżach, co zmniejsza dopływ krwi do najbardziej zewnętrznych obszarów ciała. Ta reakcja rezerwuje energię i przygotowuje na wszelkie obrażenia ciała, które mogą wystąpić w wyniku sytuacji wysokiego stresu.

Współczesny świat jest pełen sytuacji stresogennych, ale niewiele z nich naraża organizm na bezpośrednie ryzyko, więc ta reakcja ochronna może być bardziej szkodliwa niż pomocna, jeśli regularnie powoduje zimne stopy lub ręce. W takich przypadkach zmniejszenie stresu i napięcia może pomóc złagodzić objawy.

 

Problemy dotyczące krążenia

 

Problemy z krążeniem są bardzo częstą przyczyną zimna stóp, ale dotyczą głównie osób dorosłych. Osoba ze słabym krążeniem, często ma trudności z dostarczeniem wystarczającej ilości ciepłej krwi do kończyn i może narzekać na zimne ręce i stopy.

Słabe krążenie może mieć różne przyczyny. Siedzący tryb życia lub siedzenie przy biurku przez cały dzień bardzo często osłabia krążenie w nogach i powoduje, że stopy robią się zimne. 

 

Niedokrwistość

 

Niedokrwistość to stan, który występuje, gdy dana osoba ma zbyt mało czerwonych krwinek w swoim ciele. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Niedokrwistość warto potwierdzić badaniami oraz postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dobrze sprawdza się tutaj zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja.

 

Cukrzyca

 

Osoby z cukrzycą mogą być narażone na problemy z krążeniem, takie jak zimne stopy lub dłonie. Częsty wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do zwężenia tętnic i zmniejszenia dopływu krwi do tkanek, co może powodować zimne stopy.

 

 

Domowe sposoby na zimne stopy u dziecka lub dorosłego

 

Bezpośrednia współpraca z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny zimnych stóp jest najlepszym sposobem, aby w jak największym stopniu zapobiec temu objawowi.

Jednak wiele domowych środków może pomóc ogrzać stopy i zapewnić zarówno dziecku jak i dorosłemu komfort.

 

Ruch

 

Choć wydaje się to proste, wstawanie i poruszanie się może być jednym z najłatwiejszych sposobów rozgrzania ciała i ułatwienia przepływu krwi do i ze stóp. Osoby, które odczuwają zimne stopy z powodu pracy przy biurku, mogą odnieść korzyści z okresowego wstawania i chodzenia po biurze. Krążenie krwi za pomocą ćwiczeń kardio, takich jak bieganie lub nawet podskoki, może wystarczyć, aby stopy były ciepłe przez cały dzień.

 

Kapcie

 

Ciepłe kapcie, takie jak ekoTuptusie są świetnym sposobem na ogrzanie zimnych stóp. Sprawdzają się zwłaszcza jeśli w domu nie ma wykładziny, dywanu lub ogrzewania podłogowego a stopy mają bezpośrednią styczność z zimnymi kafelkami lub panelami. Stopy, na które założone są kapcie dłużej zachowują ciepło i nie robią się zimne.

 

 

Kąpiele stóp

 

Jednym z najszybszych sposobów na złagodzenie zimna stóp jest zanurzenie ich w ciepłej kąpieli. Wypełnienie wanny lub umywalki ciepłą wodą i moczenie stóp przez 10 do 15 minut może wystarczyć, aby świeża krew krążyła w stopach przez cały dzień. Może to być szczególnie pomocne tuż przed snem, ponieważ może również rozładować napięcie i rozluźnić mięśnie.

 

Termofory

 

W przypadku osób, które mają problemy ze snem z powodu zimnych stóp, umieszczenie termoforu w nogach łóżka może utrzymać ciepło w okolicy stóp przed snem. Termofory z pestkami wiśni pomagają także łagodzić ból mięśni po dniu pełnym aktywności.

Kliknij i sprawdź jak używać termoforu z pestkami wiśni

 

 

 

 

Kiedy iść do lekarza

 

Chociaż od czasu do czasu zimne stopy są normalne, w niektórych przypadkach może być konieczna wizyta u lekarza. Każdy, kto często doświadcza zimna stóp lub bez wyraźnego powodu, powinien porozmawiać z lekarzem o możliwych przyczynach.

Należy również porozmawiać z lekarzem, jeśli zimnym stopom towarzyszą inne objawy, w tym:

  • zmęczenie
  • utrata lub przyrost masy ciała
  • gorączka
  • znaczny ból stawów
  • owrzodzenia palców rąk lub nóg, które goją się długo
  • zmiany skórne, takie jak wysypki, łuski lub gruba skóra

 

Jeśli stopy są wewnętrznie zimne, ale skóra nie jest zimna w dotyku, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką uszkodzenia nerwów lub innych schorzeń neurologicznych.

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl