Pierwsze buty dla dziecka
W dzisiejszym wpisie Natalii Krukierek - Fizjoterapeuty dziecięcego i terapeuty metody NDT Bobath - www.fizjoterapiadziecikrosno.com podpowiada jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka. Ten temat często jest zagadnieniem problematycznym dla rodziców. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. A jeśli pojawią się jeszcze jakieś dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu marketing@fiorino.eu. Fizjoterapeuci, z którymi współpracujemy są do Waszej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na postawione pytania.
Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?
Oczywiście nie za wcześnie. Najlepiej żeby dziecko opanowało już pierwsze kroczki na boso w domu. Nie kupujmy pierwszych butów dla dziecka za wcześnie. Maleńka stópka dziecka rośnie tak szybko, że kiedy zdecydujemy się ubrać buciki mogą okazać się już za małe. A to najgorsze co możemy zafundować dziecko.
Na co należy zwrócić uwagę kupując pierwsze buty dla dziecka?
Koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, czy podeszwa jest giętka i elastyczna. Powinniśmy być w stanie zgiąć podeszwę na wysokości jej 1/3 długości, a także móc z łatwością skręcać ją wzdłuż, co ważniejsze nasze dziecko powinno być w stanie wygiąć bucik jak mu się tylko podoba i to z łatwością.
Dlaczego tak ważna jest ta elastyczność pierwszych butów dla dziecka i jego ciężar?
W prawidłowym wzorcu chodu wykonujemy tak zwane przetaczanie stopy. Aby stópka naszego dziecka mogła bez problemu ćwiczyć ten ruch, musi mieć możliwość by to zrobić. Bucik nie może stopie w tym przeszkadzać, nie może jej usztywniać. To stopa musi pracować a bucik się do niej dostosowywać, nie odwrotnie.
Jeśli podeszwa jest sztywna, dziecko zacznie nam „człapać”, chodzić jak kaczuszka. Oczywiście, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze samodzielne kroczki to przetaczanie stopy jeszcze nie jest tak wyćwiczone, ale nie możemy poprzez źle dobrany bucik mu w tych ćwiczeniach przeszkodzić.
Ciężar bucika jest równie ważny. Za ciężkie buciki utrudniają dziecku chodzenie, zaburzają jego komfort i poczucie własnego ciała. Gdy bucik ma za dużą wagę sprzyja to nieprawidłowemu ustawianiu stópek do środka lub nadmiernie na zewnątrz, nóżki się wtedy plączą i dużo łatwiej o upadek.
Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę wybierając pierwsze buty dla dziecka?
Pierwsze buty dla dziecka muszą zapewniać odpowiednie podparcie po wewnętrznej ich stronie. Chodzi tu o podparcie w okolicy kości stępu. Bucik nie powinien być usztywniony w okolicy kostek, ponieważ wpływa to na koślawienie stópki właśnie w okolicy kości stępu. Pamiętajmy również przy wyborze bucików o zapewnieniu paluszkom odpowiedniej ilości miejsca. Przód buta nie może być zbyt wąski, nie może ściskać paluszków, gdyż podczas chodu biorą one udział w reakcjach równoważnych. Napinają się, rozszerzają by utrzymać daną pozycję i muszą mieć do tego odpowiednio dużo miejsca.
A co z wysoką cholewką?
Nie każda wysoka cholewka usztywnia nam kostki. Pamiętajmy, że przy wyborze bucików jesiennych czy zimowych lepiej mieć wyższą cholewkę by nam maluch nie zmarzł, aczkolwiek ta cholewka powinna być mięciutka i nie ograniczać ruchów stopy naszego dziecka.
Jak wybrać prawidłowy rozmiar pierwszych butów dla dziecka?
Oczywiście ważna jest długość stopy, ale nie tylko. Zwracajmy uwagę też na szerokość oraz wysokość podbicia. Idealnie, gdy idziemy z dzieckiem do sklepu i możemy przymierzyć buciki. Jednak, gdy nie mamy takiej możliwości odrysujmy na kartce stopę dziecka, dodajmy ok. 1 cm i znów zróbmy obrys. Tak wycięty zarys stópki dziecka powinien idealnie wpasować się bez zagięć do wybranego bucika.
Szyjąc ekoTuptusie wiemy, że dziecko powinno móc swobodnie ruszać paluszkami. Dlatego mierząc dziecku stopę nie musisz doliczać już 1 cm. Sprawdzasz w naszych tabelach rozmiarów długość w cm jaka wyszła z mierzenia. My z kolei przygotujemy odpowiedni rozmiar dla komfortu Twojego dziecka.
Ważne! Jeżeli dziecko posiada wysokie podbicie prosimy o takie informacje. Dzięki temu szyjemy buciki, które nie będą uciskać stópki.
Nowe czy używane?
Każda stopa jest inna, buciki po starszym rodzeństwie niestety nie będą dobrym wyborem. Mimo, iż były używane przez kogoś innego bardzo krótko, na podeszwie są nieraz ledwo zauważalne odgniecenia, które już będą niekorzystnie wpływać na prace stopy drugiego dziecka.
Czy zapięcie ma znaczenie?
Otóż tak. Zdecydowanie bardziej dla chodzących dzieci polecam buciki zapinane na rzepy lub sznurowane. W przypadku bucików wsuwanych nie mamy kontroli nad odpowiednim dopasowaniem stopy, zwłaszcza na wysokości wysklepienia. Tak jak przykładowo sandałki ekoTuptusie Shoes, dzięki rzepom pozwalają dopasować bucik do stopy. Buciki wsuwane, tzw. szmaciane idealnie zastąpią nam skarpetki i będą się sprawdzać w pomieszczeniach.
Przy wyborze pierwszych bucików dla naszej pociechy jest to, aby posiadały certyfikat „zdrowa stopa”, możemy mieć wtedy pewność, że dany bucik będzie wspierał rozwój stópek naszego dziecka.